מהנדס בניין

 - "מתאים לך?"
המערכת שתעזור לך לדעת בתוך חמש דקות
עד כמה המקצוע שבחרת מתאים לך
אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'
ורק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד
אל תבזבז את הזמן שלך - בדוק כבר עכשיו אם אתה מתאים למקצוע
מערכת "מתאים לך?", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית,
נועדה לעזור לך לבדוק באיזו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתה חושב אכן מתאים לך.
לצורך התחלת התהליך, אנא מלא פרטים אישיים:
* לטלפון זה תשלחנה התוצאות
** ההנחיות וההסברים מנוסחים בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אתכן הסליחה.
אודות המקצוע - מהנדס בניין
מהנדסי בניין עוסקים בתכנון מבני מגורים, מבנים ציבוריים, גורדי שחקים, מחסנים ועוד סוגי בניינים רבים, תוך התחשבות בשיקולי יציבות וחוזק הבניין, עלות, משקל וכדומה. מהנדסי הבניין הם המנהלים של הפרויקט עליו הם עובדים. הם מפקחים, מעורבים ומעודכנים בכל דבר הקשור בפרויקט, החל משלב התכנון והפיקוח האדריכלי ועד לשלב הבנייה הסופי. באחריותם לבדוק כי הבנייה נעשית בצורה נכונה, איכותית ובטיחותית, בהתאם לתוכניות.
 
מהנדסים אזרחיים, או בשמם הידוע יותר מהנדסי בניין, הם אנשים אשר סיימו תואר ראשון בלימודי הנדסה אזרחית במוסד להשכלה גבוהה ונרשמו לאחר מכן בפנקס המהנדסים. הנדסת בניין היא בעצם תחום התמחות אחת בתחום לימודי הנדסה אזרחית. תחומים אחרים הם הנדסת תחבורה (תכנון כבישים, דרכים, מסילות וכו), הנדסת חקלאית, הנדסת מיפוי וגיאו אינפורמציה, הנדסת סביבה, מים, קרקע ועוד. לימודי הנדסת הבניין נמשכים 4 שנים, ויכולים לכלול התמחות בהתאם להחלטת המוסד האקדמאי.
 
לימודי הנדסת בניין שואפים להכשיר מומחים בעלי ידע כדי לתכנן מבנים לענפי התעשייה השונים כגון: בתי מגורים, מבנה תעשייה , קניונים, בניית תשתיות, תכנון שכונות ועוד. בנוסף יוכל בעל תואר בהנדסת בניין לפקח על הנעשה בשטח ולנהל פרויקטים שונים. תפקידם של מהנדסי הבניין הוא לדאוג שהבניינים אותם הם מתכננים יהיו חזקים ויציבים ויעמדו בצורה טובה בפני פגעי מזג האוויר השונים וכן בעומסים רגילים ויומיומיים.
 
לימודי הנדסת בניין עוסקים בקשת רחבה של תחומים וקורסים ביניהם: ניהול הבנייה, זרימה, חומרי בנייה ומכאניקת הקרקע, גרפיקה, הנדסת תחבורה, הידראוליקה, בקרת הסביבה, תחבורה, תכנון קונסטרוקציות, מכאניקת הזורמים, גיאו - מכאניקה, תורת המדידה, מתמטיקה, פיזיקה, כימיה, תכנות מחשבים, מכאניקה, הנדסת חומרים, ניתוח מערכות ועוד.
 
בפועל אין תקופת התמחות מסודרת ורשמית, אך לאחרונה נכנסו לתוקפן תקנות אשר קובעות כי מהנדסי בניין שעוסקים בתכנון או קונסטרוקציה צריכים לעבוד בעבודת התמחות במשך שלוש שנים ולאחר מכן לעבור בחינות רשמיות כדי להירשם כמהנדסים מורשים ולעסוק בתכנון שלא במסגרת התמחות או פיקוח.
 
מהנדסי בנייה יכולים לעבוד במספר מקומות שונים בהם זקוקים לשירותיהם. הם יכולים לעבוד בחברות בנייה, בחברות לפיתוח תשתיות, במפעלים של חומרי בנייה וציוד תעשייתי, בחברות תכנון בתחומי התשתיות ועוד. מהנדס בניין יכול להשתלב במשרדי הנדסה קטנים בתפקידי תכנון או ביצוע וגם במגוון תפקידי הנדסה בחברות הבנייה הגדולות במשק, שחלקן בונות פרויקטים בקנה מידה עצום.
 
יום העבודה של המהנדס הוא דינאמי ומגוון. מישיבות תכנון עם אדריכלים, לפיקוח באתרי הבנייה עצמם, לפגישות עם לקוחות פוטנציאליים ועם קבלנים לגבי הצעות מחיר לכלי עבודה וחומרי בנייה. מהנדס בניין יכול לעבוד הן במשרד והן בחוץ, בניהול אתרי הבנייה.
 
מבחינת שכר, כמו ברוב תחומי ההנדסה, המשכורת עולה עם צבירת הניסיון. באופן כללי, מהנדס בניין שעוסק בפיקוח על הבנייה ירוויח יותר ממהנדס בניין שעוסק בהיבטים של תכנון הבנייה.
 
מאפיינים חשובים של המקצוע:
  1. יכולת חשיבה אנליטית ומתמטית.
  2. כשרון בניהול של אנשים ושל פרויקטים.
  3. משכורת התחלתית גבוהה יחסית (אם כי לא הגבוהה ביותר מבין כל תחומי ההנדסה) עם פוטנציאל להגיע לעשרות אלפי שקלים בחודש.
  4. דרושה יצירתיות ויכולת להתמודד עם בעיות.
  5. סדר יום ושעות עבודה לא קבועים. ניתן לעבוד מהמשרד או לצאת ל"שטח" לאתרי הבנייה.
  6. זקוקים לסיים תואר ראשון ולהיות רשומים בפנקס המהנדסים על מנת לעבוד.
 
 
 
איפה אפשר ללמוד הנדסה אזרחית (בניין) לתואר ראשון
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

אתה נמצא כרגע באמצע תהליך הבדיקה עבור מקצוע
האם ברצונך להחליף בדיקה עבור המקצוע מהנדס בניין?
פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים