צילום קולנוע וטלוויזיה

 - "מתאים לך?"
המערכת שתעזור לך לדעת בתוך חמש דקות
עד כמה המקצוע שבחרת מתאים לך
אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'
ורק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד
אל תבזבז את הזמן שלך - בדוק כבר עכשיו אם אתה מתאים למקצוע
מערכת "מתאים לך?", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית,
נועדה לעזור לך לבדוק באיזו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתה חושב אכן מתאים לך.
לצורך התחלת התהליך, אנא מלא פרטים אישיים:
* לטלפון זה תשלחנה התוצאות
** ההנחיות וההסברים מנוסחים בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אתכן הסליחה.
אודות המקצוע - צילום קולנוע וטלוויזיה
בוגרי קורס צילום עובדים בתור צלמים בתעשיית הטלוויזיה והקולנוע העוסקים בהפעלת מצלמות וידיאו ומכשירי הקלטה נוספים הקולטים תמונה נעה תחת הנחייתו של במאי הפרויקט (לדוגמא: מהדורת חדשות, סדרת טלוויזיה, סרט דוקומנטרי ועוד). למרות שעבודת הצלם דורשת יכולת טכנית, היא גם מערבת חשיבה יצירתית שמטרתה לממש את החזון האמנותי או האסתטי של יוצרי הפרויקט.
 
ניתן לעסוק הן בצילום טלוויזיה והן בצילום קולנוע במקביל, שכן הם דורשים מיומנויות דומות. עם זאת, שוק העבודה יצר חלוקה בין צלמי טלוויזיה וצלמי קולנוע.
 
מבחינת מיקום ושעות העבודה, רוב צלמי הטלוויזיה עובדים בתוך אולפנים סגורים, ורק בפרויקטים מזדמנים הם יוצאים לצלם בשטח בשעות לא שגרתיות. אופי העבודה של צלמי חדשות, לדוגמא, מצריך שהייה ממושכת מחוץ לאולפן בהתאם למוקדי סיקור האירועים ועבודה בשעות לא שגרתיות.
 
לעומת זאת, מיקום ושעות העבודה של צלמי קולנוע הם לרוב ידועים מראש בהתאם לתכנון של הסרט, אך כרוכים בשעות עבודה רבות מאד.
 
מעבר להפעלה הטכנית של המצלמה, מצופה מצלמי טלוויזיה וקולנוע שידעו להמליץ לבמאי על זוויות צילום, סוג תאורה ועל כל דרישה מיוחדת אחרת הקשורה לאיכות הצילום, וזאת על בסיס ההכשרה שעברו והניסיון המקצועי שצברו. במקרים רבים, צלמי טלוויזיה וקולנוע יידרשו לקבל החלטות כאלה בכוחות עצמם ללא התייעצות עם המפיק והבמאי.
 
כמו כן, צלמים עובדים לרוב בצוותי צילום הכוללים אנשי קול, תאורה, ובעלי תפקידים אדמיניסטרטיביים, ובהתאם הם צריכים לדעת כיצד לעבוד בצוות וגם במצבי לחץ.
 
על מנת לעבוד כצלם בתעשיית הטלוויזיה והקולנוע אין צורך בקבלת תעודה מטעם משרד ממשלתי. אכן, לא מעט צלמים רכשו את המיומנויות הדרושות לעבודתם במהלך לימודים מקצועיים בתיכון או בשירותם הצבאי. יחד עם זאת, מרבית הצלמים בתעשיית הטלוויזיה והקולנוע עברו הכשרה מקצועית שמשכה מספר שנים – החל משנה אחת במסגרת קורס צילום ייעודי המעניקי תעודת הכשרה וכלה במסלולים במוסדות להשכלה גבוהה שהשלמתם לוקחת לרוב בין ארבע לחמש שנים.
 
מאפיינים ייחודיים של המקצוע
  1. מרבית הצלמים עובדים כשכירים באחת מחברות ההפקה, ורק מקצתם עובדים כעצמאיים המועסקים כפרילנסרים על פי פרויקטים.
  2. יש אפשרות מוגבלת להתקדמות מקצועית. המעבר מתפקיד לתפקיד משנה בעיקר את סוג הפרויקטים שעליהם עובדים אך לא את מהות העבודה.
  3. אין דרישה לתואר אקדמי, אולם מרבית הצלמים עברו הכשרה מקצועית במסגרת קורס צילום במוסד מוכר במשך מספר שנים.
  4. ישנה תחרותיות רבה בקבלה למגמות המעשיות במוסדות המובילים.
  5. אופי העבודה הוא דינמי ודורש לעיתים עבודה בשעות לא שגרתיות ותחת לחץ.
  6. נדרשת יכולת עבודה בצוות.
  7. נדרשת ראייה מרחבית, חשיבה יצירתית וחוש טכני ואסתטי מפותח.
 
איפה אפשר ללמוד צילום קולנוע וטלוויזיה ללימודי תעודה
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

אתה נמצא כרגע באמצע תהליך הבדיקה עבור מקצוע
האם ברצונך להחליף בדיקה עבור המקצוע צילום קולנוע וטלוויזיה?
פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים