הנדסת תוכנה

 - "מתאים לך?"
המערכת שתעזור לך לדעת בתוך חמש דקות
עד כמה המקצוע שבחרת מתאים לך
אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'
ורק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד
אל תבזבז את הזמן שלך - בדוק כבר עכשיו אם אתה מתאים למקצוע
מערכת "מתאים לך?", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית,
נועדה לעזור לך לבדוק באיזו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתה חושב אכן מתאים לך.
לצורך התחלת התהליך, אנא מלא פרטים אישיים:
* לטלפון זה תשלחנה התוצאות
** ההנחיות וההסברים מנוסחים בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אתכן הסליחה.
אודות המקצוע - הנדסת תוכנה
לימודי הנדסת מחשבים ותוכנה מתחלקים לשני תחומים: מהנדס מחשבים ומהנדס תוכנה. מהנדסי מחשבים מתמקצעים בחומרה (המבנה הפיסי) של המחשב ועוסקים בעיקר בהגדרת מבנה המחשב ובהתאמתו לצרכים הספציפיים של הלקוח או המטרה שלשמה ישמש המחשב.
 
מהנדסי התוכנה לעומתם עוסקים בתכנון ופיתוח של תוכנות מחשב שונות למטרות שונות. שני התחומים חופפים, ולכן בהרבה מקומות ניתן ללמוד במסלול כפול של הנדסת מחשב ותוכנה. עם זאת בחלק מהמוסדות האקדמאיים מחולקים שני תחומים אלה לשני מסלולים נפרדים. כמו כן ניתן ללמוד את מקצועות אלה במסגרת לימודי הנדסאים.
 
מהנדס מחשבים הוא אדם אשר למד לימודי הנדסת תוכנה ומחשבים וסיים תואר ראשון בהנדסת תוכנה או מחשבים (שלרוב נמשך 4 שנים) במוסד אקדמאי מוכר. לאחר סיום התואר הראשון ניתן להירשם בפנקס המהנדסים בלי צורך בהכשרה נוספת או התמחות.
 
מכיוון שמהנדסי מחשבים ותוכנה מקבלים הכשרה במספר תחומים (הנדסת חשמל, הנדסת חומרה, הנדסת תוכנה, הנדסת רשתות, מדעי המחשב ומתמטיקה) הם יכולים לעסוק במגוון רב של תחומים כגון עיבוד אותות דיגיטאליים (DSP), תכנון חיישנים אנלוגיים, מערכות הפעלה, רובוטיקה, תכנון מעגלים מודפסים, ארכיטקטורות מערכות מחשב, תכנון רשתות, פיתוח רכיבים ועוד.
 
מהנדסי מחשבים מבוקשים מאוד לאחר סיום לימודיהם, שכן ישנו ביקוש גבוה לאנשי מחשבים במקומות ובחברות רבות. לאחר סיום הלימודים, הם יכולים להשתלב בחברות גדולות (כגון Intel, Google, Apple) בחברות קטנות יותר ואפילו בחברות סטרט-אפ.
 
מעבר למגזר הפרטי ישנה דרישה רבה למהנדסי מחשב ותוכנה גם במגזר הציבורי ובמערכת הביטחון. מאחר שהביקוש למהנדסי מחשבים גדול וחברות רבות מחפשות אחר מהנדסים מוכשרים, הם יכולים להשתלב בעמדות מפתח בכירות ותנאי השכר שלהם הם מהטובים במשק.
 
את מרבית זמנם מבלים מהנדסי המחשב והתוכנה מול המחשב עצמו. עם זאת, למרות העבודה מול המחשב אין זה אומר שהם עובדים לבדם כל הזמן. בוגרי תואר ראשון בהנדסת תוכנה וחומרה יכולים לעבוד לבד או בצוותים. מעבר לעבודת התכנות עצמה, המהנדס לומד את החומר (בדרך כלל זהו לימוד עצמי מול ספרים או מול האינטרנט), מתכנן, כותב מסמכים ומשתתף בדיונים לשם התייעצות ופתרון בעיות שצצות בשלב התכנון והתכנות.
 
כמו כן, מהנדסי מחשב ותוכנה בהחלט יכולים להתקדם ולהיות ראשי צוותים ומנהלי פרויקטים. אלה תפקידים שכוללים בתוכם פחות עבודה מול המחשב (אף על פי שזה עדיין יהיה חלק גדול מהעבודה) ויותר עבודה מול אנשים.
 
מאפיינים ייחודיים של המקצוע:
  1. מתעסק בעיקר בהגדרות מבנה המחשב או פיתוח תוכנות מחשב.
  2. לרוב מתמקצעים בתחום אחד אף על פי שבהרבה מקרים ישנה חפיפה מסוימת בין שני התחומים.
  3. קיימות אפשרויות תעסוקה רבות הן במגזר הפרטי והן בציבורי.
  4. תואר ראשון בהנדסת תוכנה נמשך ארבע שנים ונחשב לקשה ותובעני מאוד.
  5. שכר גבוה מאוד יחסית לשכר במשק ולמקצועות ההנדסה האחרים.
  6. נדרשות יכולות מתמטיות ואנליטיות גבוהות וחוש טכני מפותח.
  7. נדרשת יכולת של גמישות מחשבתית ויכולת להתמודד עם בעיות.
 
איפה אפשר ללמוד הנדסת תוכנה לתואר ראשון
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

אתה נמצא כרגע באמצע תהליך הבדיקה עבור מקצוע
האם ברצונך להחליף בדיקה עבור המקצוע הנדסת תוכנה?
פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים